Dbanie o czystość i higienę w salonie fryzjerskim jest standardem. Ze względu na obecną sytuację stało się to jeszcze ważniejsze. Jednym z elementów, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest dezynfekcja narzędzi fryzjerskich. Zastanawiasz się, jak przeprowadzić proces sterylizacji sprzętu w salonie fryzjerskim szybko i skutecznie? Sprawdź, jakie elementy musisz uwzględnić.

Obszary dezynfekcji w salonie fryzjerskim

Wygląd lokalu jest Twoją wizytówką. Znaczenie ma nie tylko aranżacja wnętrza, ale także środki bezpieczeństwa, z których korzystasz. Zadbaj zarówno o powierzchnię, jak i o dezynfekcję narzędzi. Zwróć uwagę na poczekalnię i miejsca siedzące, a także klamki drzwi wejściowych i wewnątrz salonu. Dodatkowo regularnie dezynfekuj obszar stanowiska fryzjerskiego i myjki do włosów. Ważną przestrzenią, o którą należy zadbać, będzie też toaleta.

Podstawowe zasady dezynfekcji sprzętu fryzjerskiego

Pamiętaj, żeby czyścić narzędzia pracy po każdym kliencie. Dotyczy to zarówno widocznych zabrudzeń, jak i zastosowania płynów do dezynfekcji. Powinny pozostać na powierzchni narzędzia przez minimum trzy minuty. Następnie możesz spłukać substancje, osuszyć sprzęt i odłożyć go na wyznaczone miejsce. Narzędzia, które mogą potencjalnie naruszyć łączność tkanki, czyli wszelkiego rodzaju nożyczki, brzytwy czy nakładki do maszynek powinny zostać dodatkowo poddane sterylizacji w autoklawie lub sterylizatorze. Do standardowej dezynfekcji ostrzy możesz użyć specjalnych chusteczek, które nie wymagają późniejszego płukania.

Dezynfekcja szczotek do włosów

Zgromadzone na szczotce włosy możesz usunąć ręcznie. Pamiętaj o wcześniejszym nałożeniu silikonowej rękawiczki! Pozostałości warto usunąć przy pomocy specjalnego czyścika do szczotek. Następnie oczyść szczotkę w ciepłej wodzie i dokładnie osusz. Dezynfekcję przeprowadź z użyciem płynu lub sprayu.

Poza codzienną dezynfekcją pamiętaj o sterylizacji wszystkich narzędzi minimum dwa razy w tygodniu. Regularność takich działań zapewni bezpieczeństwo nie tylko klientom salonu fryzjerskiego, ale także Tobie.

Warto zauważyć, że w ofercie FOX posiadamy obecnie Professional Blade Spray – spełniający funkcję oczyszczania konserwacji, chłodzenia i ochrony.